top of page

Dainavos žemės šventvietės

Sausio 31 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje pristatyta archeologo prof. dr. Vykinto Vaitkevičiaus knyga „Dainavos žemės šventvietės: Varėnos rajonas ir Druskininkų savivaldybė“. Autorių kalbino Baltijos aplinkos forumo vadovas Žymantas Morkvėnas. Dalyvavo knygos leidybos projekto autorė ir vykdytoja Dalia Blažulionytė. Skambėjo Varėnos kultūros centro folkloro ansamblio „Žeiria“ (vadovė Vaida Naruševičiūtė) atliekamos dainos.


Knygoje surinktos žinios apie istorinės Dainavos (kuri apima Varėnos rajoną ir Druskininkų savivaldybę) šventuosius miškus, medžius, kalvas, akmenis, ežerus, raistus, upelius ir šaltinius. Tai ir sąvadas, ir tekstynas, gausiai iliustruotas nuotraukomis, žemėlapiais. Tekstai neredaguoti, užrašyti taip, kaip kalba žmonės, yra pusiau filosofinių tekstų.


Pasakojama apie vietas, su kuriomis žmogus užmezga ypatingą santykį, kuriose juntama šventybė, saugomas ryšys su protėviais, patiriama laimė ir įgaunama sveikata. Leidinyje aprašytos 199 Varėnos rajono šventvietės, užfiksuotos jų geografinės padėties koordinatės, matmenys, archeologiniai, istoriniai, kalbiniai, tautosakos, etnologiniai duomenys. Pats terminas „šventvietė“ yra gana naujas, jis pradėtas naudoti vietoj „mitologiniai-sakraliniai objektai“.


Gražiu ir Varėnos kraštui svarbiu leidiniu pasidžiaugė, naujų ieškojimų ir atradimų, kūrybinio įkvėpimo linkėjo Varėnos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Laima Denutienė.


Varėnos viešosios bibliotekos bibliotekininkė Daiva Armonienė

bottom of page