top of page

Užburiantys spalvų gausa ir raštų įvairove

Kovo 6 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje tautinio kostiumo tyrinėtojos Diana Tomkuvienė ir Asta Vandytė pristatė savo knygą „Juostos kilimuose”.


Minėtos knygos, pasak autorių, priešistorė yra keli ankstesni leidiniai, susiję su tautiniu kostiumu. Dianai ir Astai kilo mintis aprašyti ir knygose įamžinti daiktus, esančius blogose sąlygose: mažuose muziejuose, privačių asmenų namuose, daiktus, kurie bet kada gali būti sugadinti, sunaikinti. „Pradėjom nuo tautinių sijonų, vėliau prisidėjo marškiniai, atradome labai gražią moterišką sermėgą. Taip gimė knygos „11 sijonų“, „Tuzinas marškinių“, „Dvi sermėgos“, – pasakojo viešnios.


Informacija internete apie Nemajūnų bažnyčios juostų kilimą, paskatino išsamiai ištyrinėti šį objektą, juk juostos svarbi tautinio kostiumo detalė, žavinti spalvų deriniais, raštų įvairove. „Pamėginkite įsivaizduoti kartu susiūtas arba supintas dešimtis skirtingų juostų! Toks spalvų gausa ir raštų įvairove užburiantis tekstilės dirbinys ir bus juostų kilimas“, – dėstė Asta su Diana.


Sužinojusios apie Pauosupės kaimo Anzelmo Matučio Drevės juostų kilimą, moterys susisiekė su Varėnos viešosios bibliotekos direktoriumi Eitaru Kazimieru Krupovičiumi, kuris leido pasinaudoti minėtu dirbiniu. Atsirado ir daugiau kilimų, ne tik Lietuvoje, bet ir Rygoje, Minske, Gardine, Lenkijos lietuviškame krašte, Lietuvos muziejai atvėrė savo saugyklas, todėl knygoje „Juostos kilimuose“ pristatomi bene visi Lietuvoje žinomi juostų kilimai, saugomi muziejuose ir privačiai. Aprašomos jų istorijos.


Pristatydamos knygą, autorės pasakojo apie juostų sakralinę ir maginę prasmę, pateikė patarlių, priežodžių: „Dirbti išsijuosus“ (sparčiai, skubant), „Susiruošti – kaip nuogam susijuosti“ (atlikti neįgyvendinamą veiksmą), „Ne mietu susijuosi, ne maišu pasiremsi“ (norint atsispirti), „Kas piniguose, tas pančiu apsijuosia“ (taupiai gyventi), „Susirišti į juostos mazgą“ (įsidėmėti) ir kt., apžvelgė lietuvių dailės parodose, pradedant pirmąja 1906 m., eksponuotus juostų kilimus, pristatė kilimų, susiūtų iš juostų, paplitimo žemėlapį ir kt. Užtikrino, kad knyga yra naudinga norintiems išsiausti juostų, nes joje gausu nuotraukų, raštų brėžinių, vaizdžiai pateikta juostų audimo metodika. Knygoje yra QR kodas, kurį nuskenavus išmaniajame įrenginyje galima peržiūrėti audimo pamokų įrašus.Varėnos viešosios bibliotekos Informacinių išteklių skyriaus bibliotekininkė

Daiva Armonienėbottom of page