top of page

Žemės kvapas

Gruodžio 2 dieną į Audriaus Zurlio knygos „Žemės kvapas“ pristatymą atvyko gydytojas, istorikas, Lietuvos politinis bei visuomenės veikėjas, Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo akto signataras, Europos Sąjungos komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą Vytenis Povilas Andriukaitis su žmona Irena, Varėnos seniūnijos seniūnė Jolanta Monkevičienė, Varėnos viešosios bibliotekos direktorius Eitaras Kazimieras Krupovičius, bibliotekininkas Algis Petras Zurlys su žmona Birute, knygos autorius.Audrius Zurlys gimė 1974 metais Vilniuje. Klaipėdoje įsigijo virėjo, duonos kepėjo specialybę. Šiuo metu dirba automobilių lizingo ir priežiūros srityje. Audrius – žvejybos meistras, dzūkiško žodžio puoselėtojas. Knygoje – Burokaraisčio kaimo kasdieninis žmonių gyvenimas, buitis, žemės darbai, kuriuos teko išbandyti pačiam autoriui, dalis novelių pasakoja apie žvejyboje patirtus nuotykius, laimikius.

Renginio vedėjas Algis Petras Zurlys pasakojo, kad knyga „Žemės kvapas“ buvo skirta mažam skaitytojų ratui – giminei, o gavosi taip, kad ją galės įsigyti ir daugiau knygos mylėtojų. „Audrius – gamtos vaikas, kap dzūkai sako – užkietėjis žvejys. Jai rozu nuvažiuojam pažuvauc, tai reikia ir padirbėc, susrinkc ne cik savo šiūkšlas, bet ir prieš tai žuvavusių. Turi būc tvarka. Moka visus kaimo darbus – nuo arklio pasikinkymo iki plūgo laikymo verčiant juodos žemelės vagą. Manau čia ir buvo stimulas rašyti“. Skaitė knygos ištraukas. Paminėjo rašytoją Romą Sadauską, poetus Česlovą Skaržinską, Antaną Kalanavičių, kurių kūryboje vyrauja gamtos grožis, o koks žemės vaisius gali būti be plūgu atversto žemės gabalo. Va tada pilna krūtine galime įkvėpti to mus visiems artimo gimtosios žemės kvapo.

Autorius liudijo, kad knygą įkvėpė giminės suvažiavimas. Norėjosi kažko naujo, įdomaus. Visi buvo sužavėti. Ateityje norėtų parašyti dar dvi knygas. Vieną jų – vaikams gamtos tema.

Susirinkusieji linkėjo Audriui sėkmės, įkvėpimo ir kad dzūkiškas žodis, plūgo atriekto žemės gabalo ir joje užaugintų rugių, iškeptos juodos kaimiškos duonos skonis būtų neužmirštas. Eitaras Kazimieras Krupovičius ragino užrašyti senolių prisiminimus, nes tai mūsų istorija, paveldas, išmintis, o ji būtinai turi būti užfiksuota, kad galėtų apie tai sužinoti ateinančios kartos. Dainavo Nedzingės etnografinis ansamblis, vadovas Albertas Jakubavičius.


Nedzingės bibliotekos bibliotekininkė Irena Krutulienė

bottom of page