top of page

Dovana kriviliškiams – filmas „Marija“

Rugsėjo 29 d. Krivilių bibliotekoje vyko trumpametražio meninio filmo „Marija“ pristatymas. Filmas unikalus tuo, jog jame vaidino daugiausia neprofesionalūs aktoriai – Mergežerio kaimo gyventojai, tačiau dirbo profesionali filmavimo komanda ir montuotojai. Filme pasakojama apie tragišką šeimos likimą pokario Lietuvoje, partizaninio pasipriešinimo sovietinei okupacijai kontekste.

Filmavimas vyko autentiškose vietose, naudoti autentiški drabužiai, kalbėta dzūkų tarme. Pokario Dzūkija, Mergežerio kaimas. Marija – paprasta, jautri, rūpestinga partizanų ryšininko žmona ir vaikų mama. Ji jaučia nuolatinę baimę ir įtampą dėl vyro Boliaus Vainilaičio aktyvios pagalbos partizanams, nes jos manymu, tai yra tiesioginis kelias link mirties. Bolius tiki laisvės kova, padeda partizanams, tačiau jo geriausias draugas, išduoda partizanų būrį, Bolių nužudo. Praradusi vyrą, namus, likusi su trimis mažametėmis dukromis Marija ištremiama į Suvalkiją.


Prieš metus Dzūkijoje nufilmuotas trumpametražis meninis filmas „Marija“ skinasi kelią ne tik Lietuvoje, bet dalyvauja ir užsienio festivaliuose. Mūsų kraštiečio Dariaus Skramtai režisuotas kūrinys (sukurtas 2022 m.) pelnė pripažinimą keliuose tarptautiniuose kino festivaliuose. 2023 m. liepą Rumunijoje vykusiame festivalyje „Bucharest ShortCut Cinefest“ juosta pelnė nominacijas: geriausias trumpametražis filmas, geriausias scenarijus, geriausia režisūra, o aktorė Rasa Zapolskaitė, vaidinusi pagrindinį Marijos vaidmenį, pripažinta geriausia aktore. Režisierius šia džiugia naujiena su savo kūrybine komanda pirmą kartą pasidalijo Kriviliuose, Rasai Zapolskaitei įteikė festivalio diplomą, gėles, skambėjo žiūrovų plojimai.


Po filmo peržiūros prie arbatos puodelio vyko diskusija, artimiau susipažinta su aktoriais. Darius Skramtai sakė: „turėjome mes tokį įdomų kūrybinį procesą, visi buvo draugiški, liko gilus įspūdis. Linkiu ir jums visiems, kad jei turite kokių minčių, ar kažkas kažką atsimena, užrašykite, nufilmuokite, paraginkite vaikus, anūkus, kad jie visa tai įamžintų“.


Krivilių bibliotekos bibliotekininkė

Zita Varanavičienėbottom of page