top of page

Jaukus dzūkiškas vakaras


Lapkričio 17 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje dvi su puse valandos skambėjo džūkiška šnekta, o patalpas puošė rankomis austi senoviniai divonai ir abrūsai. Susitikti su skaitytojais atvyko etnokultūros puoselėtoja Eglė Kašėtienė, botanikas Mindaugas Rasimavičius, lydimas ištikimo keturkojo draugo Suodziaus.Eglė ir Mindaugas pristatė prieš metus susibūrusią „Parėdzymų“ platformos komandą. Jos nariai susirūpino, kad sparčiai tuštėjant kaimams, nyksta audimo tradicijos, užmarštin išeina šimtmečius kaupta žinių bazė, todėl nutarė detaliai ir kokybiškai užfiksuoti, populiarinti sudėtingą ir kerinčią šilinių dzūkų lovatiesių audimo tradiciją. Eglė – „Parėdzymų“ projekto vadovė ir idėjos autorė, Mindaugas – tradiciją perimantis pradedantysis audėjas.


Pristatytas projekto metu sukurtas filmas „Nykstančios šilinių dzūkų audimo tradicijos perdavimas: mokomųjų filmų serija“, vyko ištraukų peržiūros. Filmuotoje medžiagoje dalyviai matė Mindaugą, audimo paslapčių besimokantį iš patyrusių audėjų Antaninos Nadzeikienės (Kašėtų k.) ir Onos Mortūnienės (Lynežerio k.). Svarbu tai, kad interneto erdvėje filmas laisvai prieinamas visiems norintiems ir yra puiki mokymo priemonė „siekiantiems perprasti visą sudėtingą audimo procesą – kiekvieną reikalingą žingsnį, ausis patepti vaizdinga šilinių dzūkų šnekta“, suvokti, kiek kruopštumo ir laiko reikalauja tokių audinių gimimas.


Dėkojame Varėnos merui Algiui Kašėtai, savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėjai Laimai Denutienei už parodytą dėmesį, bibliotekos darbuotojoms, papuošusioms salę savo prosenelių ir senelių audiniais, Eglei ir Mindaugui už turtingą dzūkišką šnektą, audimo tradicijų puoselėjimą, atsineštus audinius, Suodziui, suteikusiam renginiui jaukumo, visiems dalyviams už nuoširdumą.


Varėnos VB Informacinių išteklių skyriaus bibliotekininkė Daiva Armonienė

bottom of page