top of page

Juozas Kaupinis

(1940–2004)

Mokytojas, Merkinės kraštotyros muziejaus direktorius, Kovų ir kančių muziejaus bei Kryžių kalnelio įkūrėjas.


Gimė 1940 m. spalio 14 d. Varėnos r. Kibyšių apyl. Jakubiškių kaime mažažemių valstiečių šeimoje. 1947 m. pradėjo lankyti Kibyšių septynmetę mokyklą. 1959 m. pradėjo karinę tarnybą armijoje. Tarnaudamas armijoje baigė nepilną vidurinį mokslą, įsigijo radijo mechaniko, suvirintojo, elektrotechniko ir šaltkalvio specialybes. Grįžęs iš armijos dirbo Kibyšių kolūkyje sandėlininku, o nuo 1963 m. – Varėnos MSV šaltkalviu frezuotoju, įrankininku.


Nuo 1967 m. Juozas Kaupinis dirbo Merkinės – Vinco Krėvės-Mickevičiaus vidurinės mokyklos darbų mokytoju. 1976 m. jis paskiriamas mokyklos direktoriaus pavaduotoju ūkiui. Tai tik sausi faktai, datos. Už jų – nuolatinis rūpestis, įtemptas darbas be atokvėpio, net atostogų metu jo diena prasidėdavo ir baigdavosi savo mokyklos bei muziejų apėjimu, peržiūrėjimu.


Nuo 1999 m. – Merkinės kraštotyros muziejaus direktorius. Nors Juozas Kaupinis nebuvo studijavęs istorijos, jis pasižymėjo kolekcionieriaus aistra ir istoriniu įžvalgumu, be to, turėjo subtilų humoro jausmą, todėl ne vieno merkiniškio atmintyje liks kaip vienas įdomiausių muziejininkų ir apskritai Merkinės šviesuolių. Su sūnumi Kęstučiu subūrė Merkinės kraštotyros muziejaus kapelą „Vienaragis“.


Juozas Kaupinis – Merkinės Kryžių kalnelio įkūrimo iniciatorius, pirmasis pastatytas kryžius – jo darbas. Jo iniciatyva prasidėjo ir tęsiasi Laisvės kovotojų ir jų rėmėjų šventės Merkinėje. Daug dirbta, rinkta, planuota įkuriant turbūt vienintelį Respublikoje Laisvės kovų ir kančių muziejų.


Juozas Kaupinis mirė 2004 m. kovo 10 d.

bottom of page