top of page

Kilnojama paroda „Martyno Vainilaičio pasaulis“

Varėnos viešoji biblioteka parengė dešimties stendų kilnojamąją parodą „Martyno Vainilaičio pasaulis“, kuri atspindi pamėgto vaikų poeto gyvenimą ir kūrybą, pasaulėjautą, atminimo įamžinimą Varėnos rajone.


M. Vainilaitis – gamtos apdovanotas vaikų poeto dovana, į literatūrą įėjęs per pačius jautriausius ir imliausius skaitytojus. Jo kūryboje jaučiama sąsaja su tautosaka, etnografija, ypatingas žmogaus ir gamtos ryšys, gamta lygi žmogui, jam kalba medis, žvėrelis, žolė ir kartais ta kalba gilesnė už žmonių kalbą. Poezija – muzikali, skambi, aiški, suprantama, ryški. Mitologinės pasakos – dvasinis turtas. Sunku būtų išvardinti poeto eilėraščius apie gimtinę, mamą, senelę, lietutį, ežiukus ir vaikų „ožiukus“, vaikystėje girdėtas motinos ir tėvo pasakas apie vaiduoklius, laumes, velnius, gamtos grožį, vėliau sueiliuotas ir suguldytas į knygas.Varėnos rajone yra dvi vietos, menančios Martyną Vainilaitį. Jo tėviškė – Mergežerio kaimas, kuriame išlikęs gimtasis namas, auga Martyno pasodintas ąžuolas, sodybą puošianti skulptūra „Strazdanotas berniukas“, kaimo kapinaitėse amžino poilsio vietą saugantis balto marmuro angelas. Sodyba „Ežio dvaras“ Vaitakarčmio kaime, kuriame trisdešimt metų poetas vasarojo, daug kūrė ir kuriame po jo mirties įkurtas muziejus, skulptūrų parkas. Sodyba-muziejus atvira visiems lankytojams, kas dveji metai čia vyksta vaikų meninės kūrybos festivaliai „Susitikimas „Ežio dvare“.

Parodoje daug nuotraukų kopijų. Jose Martyno Vainilaičio tėvai, kiti šeimos nariai, žmona Sofija, sūnus Mantas, kolegos rašytojai, poeto kūrybos kraitis (40 knygų su vertimais), literatūriniai apdovanojimai, „Ežio dvaro“ ir „Strazdanoto berniuko“ sodybos vaizdai, tenai vykstančių renginių akimirkos, Martyno Vainilaičio literatūrinės premijos laureatai ir kt.


Parodą rėmė Lietuvos kultūros taryba.


Paroda jau veikė Varėnos viešojoje bibliotekoje, M. Vainilaičio gimtinėje Mergežeryje, „Ežio dvare“ Vaitakarčmyje. Artimiausiu laiku keliaus į Lazdijų rajono ir Alytaus Jurgio Kunčino viešasias bibliotekas.


Kviečiame Lietuvos kultūros ir švietimo įstaigas užsisakyti ir savo patalpose eksponuoti parodą. Daugiau informacijos tel. 8 611 10 471, indre.siaurusiaviciene@varena.lt.

bottom of page