top of page

Komiksas „Kastuko istorijos“

Varėnos viešoji biblioteka vykdydama projektą „Čiurlionis kitaip“ nusprendė, remiantis Jadvygos Čiurlionytės prisiminimais, sukurti komiksą „Kastuko istorijos“. Projektu siekiama naujai, moderniai, žaismingai pristatyti M. K. Čiurlionį visuomenei, stiprinti gyventojų, ypač vaikų kultūrinį tapatumą su gimtuoju kraštu, įprasminti Senojoje Varėnoje gimusio menininko kūrybinį palikimą, skatinti profesionaliosios kūrybos sklaidą, naujų produktų kūrimą.


Daugelis iš mūsų esame susikūrę rimto kompozitoriaus ir dailininko M. K. Čiurlionio stereotipą, sunku net įsivaizduoti, kad vaikystėje jis galėjo būti linksmas ir patrakęs pokštininkas. Iš nuotraukos, pakabintos Nacionaliniame M. K. Čiurlionio muziejuje, į mus žvelgia rimtas ir pavargęs genijus. Populiari portretinė nuotrauka daryta po ypač sudėtingos dienos, kai M. K. Čiurlionis intensyviai ruošėsi savo pirmajai parodai. Nedaug kas patikėtų, jog mažasis Čiurlionis buvo padūkęs, kad metė sniego gniūžtę tiesiai kunigaikščiui Mykolui Oginskiui į nosį ir pataikė! O jūs ar įsivaizduojate genijų, rankšluosčiu apsirišusį garbanas, minkant tešlą slyvų pyragui prieš Kalėdas?


„Kastuko istorijose“ atsiskleidžia neidealizuota, tikra ir daugiabriaunė M. K. Čiurlionio asmenybė. Komiksas skirtas pradinių klasių vaikams. Šis grafinis kūrinys suteikia galimybę pažinti menininko asmenybę tokiomis priemonėmis, kurios atitinka jų suvokimo gebėjimus. Pavaizduoti nuotykiai ras kelią į žmonių, turinčių intelekto ir skaitymo sutrikimo negalią, širdis.

Knygelę sudaro 8 istorijos, kuriose Kastukas pro langą mėto slyvas kaimynų vaikams, pasislėpęs už krūmo baido žuvis nuo žvejojančio tėčio meškerės, moko brolius ir seseris, kaip kovoti dėl vietos prie pianino, kartu su jais keliauja į Afriką, o tapydamas Šv. Roko paveikslą bažnyčiai šalia šventojo nutapo... Ką jis ten nutapė sužinosite perskaitę komiksą.

Pasakojimus komiksui atrinko, pritaikė ir iliustravo dailininkė, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ekskursijų ir edukacijų vadovė Dalia Bieliūnaitė. Jos iliustracijos 2021 m. buvo įvertintos tarptautinėje Bolonijos vaikų knygų mugės parodoje.

Komiksą galima rasti Lietuvos viešosiose bibliotekose arba įsigyti Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune ir jo padalinyje Druskininkuose, M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje.

Knygos leidybą finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Varėnos rajono savivaldybė.
Varėnos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus bibliotekininkė Indrė Siaurusiavičienė

bottom of page