top of page

Kova už laisvą rytojų

Kovo 3 dieną Nedzingės bibliotekoje renginys, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai ir Dainavos apygardos partizanų vado Aadolfo Ramanausko-Vanago 105-osioms gimimo metinėms paminėti.


Nedzingės kultūros centro vadovas, jaunųjų šaulių vadas Albertas Jakubavičius skaitė pranešimą apie Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, supažindino su Dainavos apygardos partizanų vado A. Ramanausko-Vanago biografija, pasipriešinimo kova prieš okupantus. Istorijos puslapiuose liks palikti įrašai apie Vanago susitikimus su Nedzingės bažnyčios kunigu partizanų ryšininku Zigmu Neciunsku-Elyte ir bendražygiais šventovėje įrengtoje slėptuvėje.


Vyko protmūšis, kuriame dalyvavo Nedzingės ir Tolkūnų kaimų bendruomenių nariai. Komandų nariai parodė savo išmonę ir puikias istorines žinias. Po sėkmingų klausimų–atsakymų turo sprendė kryžiažodžius, dainavo partizanų dainas. Tolkūniškių komandoje aktyviausias – bendruomenės pirmininkas Juozas Žėkas, nedzingėnų – pradinių klasių mokytoja Ramunė Poznėkienė.


Į renginį atvyko verslininkas, alpinistas Stanislovas Vyšniauskas, kuris 2022 metų gegužės mėnesio naktį Evereste iškėlė Lietuvos ir taikos vėliavas. Stanislovas gimė 1977 metais Varėnos rajone, Tolkūnų kaime. Mokėsi Nedzingės ir Ąžuolo vidurinėse mokyklose. Įgijo bakalauro, magistro laipsnius Vilniaus Gedimino technikos universitete. Pirmos išvykos į kalnus, skirtos technikos tobulinimui bei techniniams pralipimams. Nuo 2013 metų pasirinko aukštuminį alpinizmą. Ne vienerius metus užima prizines vietas.


Penkiolika metų alpinizmu užsiimančiam Stanislovui išsipildė didžiausia svajonė – įkopė į Everestą. Visą gyvenimą aktyviai sportuojantis, septynerius metus iš eilės pėsčiomis ėjo iš Vilniaus į Varėną. Ėjo bet kokiomis oro sąlygomis. Teko žiemą miegoti miegmaišyje. Dviračiu važinėja iš Vilniaus į Klaipėdą. Peržiūrėta alpinisto filmuota medžiaga, klausytasi autoriaus komentarų. Stanislovas liudijo, kad kopiant į kalnus reikia ne tiek fizinio, kiek psichologinio pasiruošimo. Svarbu įvertinti visas aplinkybes ir žinoti, kada sustoti ir apsigręžti atgal, kad kopimas nesibaigtų tragedija.


Nedzingės bibliotekos bibliotekininkė

Irena Krutulienėbottom of page