top of page

Linkėjome laimės

2023 m. kovo 15 d. Marcinkonių bibliotekoje organizuota šiaudinių paukštelių pynimo pamoka suaugusiems, kurią vedė Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato istorikė, senųjų amatų puoselėtoja marcinkoniškė Virginija Pugačiauskienė.


Renginio organizatoriai pateikė keletą faktų apie šiaudinių sodų rišimo tradiciją, priminė, jog 2023 m. ji paskelbta saugotinu Lietuvos kultūros reiškiniu, įrašyta į UNESCO nematerialaus paveldo sąrašą. Pasaulinėje praktikoje šiuo dokumentu vadovaujamasi, sudarant turistinių kelionių maršrutus, populiarinant šalis, kurios puoselėja į sąrašą įtrauktas kultūros vertybes.


„Marcinkonių kaime šiaudų pynimo tradicija skaičiuoja dešimtmečius“, – pasakojo Virginija. „Viena ryškiausių šio amato puoselėtojų buvo dainų pateikėja, Marcinkonių etnografinio ansamblio dainininkė Marija Petrušytė Gaidienė (1912–2004). Jos pinti šiaudiniai geneliai, tapę Marcinkonių etnografinio ansamblio simboliu, skraidinti po visą Lietuvą, apkeliavo Europą, siekė Amerikos žemyną. Kur tik bebuvo dovanojami, visada su nuostaba ir meile priimti kaip žmogaus rankų nuoširdaus darbo simbolis“. Virginija taip pat pasidalijo prisiminimais apie Elžbietą Tamulevičienę-Miškinytę (1919–2008), garsėjusią išmone ir iš šiaudelių  išnarstytomis formomis, pakvietė į Marcinkonių etnografinę sodybą-muziejų“ pasigrožėti jos sodais.


Pasak etnologų, sodai buvo rišami kiekvienai metų šventei, linkint visiems laimingo gyvenimo. Tad po dviejų valandų kruopštaus ir kantraus darbo, renginio dalyvės džiaugėsi savo kūriniais ir linkėjo visiems laimės.


Renginį organizuoti padėjo Marcinkonių daugiafunkcis ir kultūros centrai.

 

Marcinkonių bibliotekos bibliotekininkė

Rūta Sakalienėbottom of page