top of page

„Metų knyga vaikams 2023“

Balandžio 16 dieną Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje lankėsi Varėnos „Ryto“ progimnazijos 3c klasės mokiniai su mokytoja Liana Paviloniene. Bibliotekininkė pristatė į akcijos „Metų knygos rinkimai 2023“ kategoriją „Knygos vaikams“ įtrauktas knygas. Po to drauge su vaikais perskaitė vieną iš knygų nominančių – „Prieš srovę. Sabiha – žuvų draugė“ (autoriai Vytenė Muschick ir Marius Marcinkevičius).Šioje komiksų knygoje pasakojama apie iškilią, garsią, išsilavinusią Albanijos moterį – mokslininkę Sabihą Kasimati, kuri  nepaprastai mylėjo savo tėvynę. Ji tyrinėjo gimtojo krašto žuvų pasaulį, tačiau pakliuvusi į komunistų diktatūros pančius, buvo sušaudyta. Sabihai tebuvo 38 metai. Nors istorija baigiasi liūdnai, tačiau ji įkvepia siekti savo tikslų, nepasiduoti priespaudai. 2018 m. Albanijos gamtos mokslų muziejus buvo pavadintas Sabihos Kasimati vardu.

Po skaitymų buvo pristatytos kito likusios 4 knygos–nominantės, pirmoji – Lietuvos jūrų muziejaus išleista knyga „Pingvinas Lituanicus, arba Lietuviško pingvino istorija“, autorius Pavel Kulikov, iliustravo Viktorija Ežiukas. Tai pažintinė knyga vaikams, kurios pasakojimas prasideda vienam iš pingvinų keliaujant pradžioje ryklio, o vėliau – audrapaukščio pilve, tai skaitytojui iškart sukelia šypseną, nes nesunku suprasti, jog šie yra tiesiog laivas ir lėktuvas.  Antra knyga – „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“, jos autorius Marius Marcinkevičius, iliustravo Lina Itagaki. Knygoje įtaigiai ir jautriai komikso pavidalu perteikiama svarbi Lietuvos istorijos dalis. Gal ne viskas čia tikra, tačiau rašyta remiantis liudininkų, laisvės kovotojų prisiminimais ir buvusios partizanų ryšininkės pasakojimu apie mergaitę, kurį laiką gyvenusią bunkeryje su partizanais.

Trečioji – „Koncertas turėklui“, knygą išleido Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, autorė Ina Ogenskienė, iliustravo Andrius Seselskas. „Koncertas turėklui“ – tai devyni pasakojimai, devynios istorijos, devyni susitikimai. Šios knygos šerdis – jaukumas. Močiutės, anūkai, įvairūs daiktai ir pastatai – visi jie turi savo išgyvenimų, kurie atsiskleidžia taupiame, grakščiame autorės sakinyje.  Ketvirta knyga – „Saulė – dangaus karalienė“, autorė Nijolė Laurinkienė, iliustruotoja Anete Bajāre-Babčuka. Knyga išsamiai ir patraukliai supažindina mažąjį skaitytoją su didžiuoju dangaus šviesuliu – Saule. Vaikai sužinojo, kaip Saulė atrodo, kokie jos namai, šeima ir ką ji veikia dieną naktį, žiemą vasarą.


Balsuoti ir rinkti „Metų knygą 2023“ galima  Skaitymo metai - Akcija „Metų knygos rinkimai 2023“ (lnb.lt)


Akciją organizuoja Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija.

 


Varėnos viešosios bibliotekos

Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus bibliotekininkė

Indrė Siaurusiavičienė
bottom of page