top of page
  • Facebook
  • Instagram

Nėr negydančių žolynų 

  • almantece
  • 04-12
  • 2 min. skaitymo

Gudžių ir Nedzingės bibliotekose paminėtos  vaistininkės, žolininkės, etnografės Eugenijos Šimkūnaitės 105-osios gimimo metinės.


« Balandžio 11 dieną Nedzingės bibliotekoje vyko teminė popietė „Vaistininkė, žolininkė, etnografė  Eugenija Šimkūnaitė“. Bibliotekininkė Irena Krutulienė supažindino su E. Šimkūnaitės biografija ir knygomis. Remdamasi knyga „Sveiko gyvenimo receptai“, pristatė pagrindinius Eugenijos Šimkūnaitės sveikos gyvensenos principus: darbo ir poilsio santykis, protingas naudojimasis saule, vandeniu, tyru oru, racionali mityba, perskaitė keletą žolininkės sukurtų receptų, skirtų sąnariams, žaizdoms, podagrai gydyti, nervinei sistemai stiprinti. Juos Lietuvos gyventojai naudoja iki šių dienų: šviesaus atminimo vaistininkės garbei 2020 metais Šiaulių vaistažolių fabrikas išleido naujas „Etno“ arbatas, paruoštas pagal mokslininkės receptus.


Nedzingės krašto ūkininkė Vilma Kaminskienė pasakojo apie savo močiutę žolininkę Oną Kyguolienę, kuri rinko žolynus, užsirašinėjo receptus, pagal kuriuos sudarinėjo gydomųjų arbatų mišinius ir duodavo juos kaimo žmonėms gydytis nuo įvairių ligų. Senolė, pasak anūkės, taip pat naudojosi ir Eugenijos Šimkūnaitės patarimais, skaitė žolininkės knygas. Į renginį Vilma atsinešė savo surinktų žolynų, papasakojo apie jų gydomąjį poveikį: „Beržo lapai nuo kosulio, ugniažolė – karpoms ir vėžiui gydyti, barkūnas ir valerijono šaknys nervinei sistemai stiprinti ir kt.“ Renginio viešnia tikino, kad laikosi E. Šimkūnaitės patarimo – vaistažoles rinkti pavasarį ir rudenį, kol gamta pilna gyvybės.


Nedzingiškis Malvydas Juškevičius pasakojo apie žolelių trauktines, skirtas bronchinei astmai, akmenligei gydyti, imuninei sistemai stiprinti ir kt., pagamintas pagal E. Šimkūnaitės receptus.


Daugelis renginio dalyvių sakė, kad turi nusipirkę žolelių mišinių, sudarytų pagal E. Šimkūnaitės receptus. Mielai ragavo „Etno“ arbatų, paskanintų medumi.

« Gudžių bibliotekoje organizuota teminė popietė „Nėr negydančių žolynų“.  Eugenija Šimkūnaitė apibūdinta, remiantis ją pažinojusių žmonių atsiminimais, kaip nepaprastai tvirto ir savito charakterio moteris, kandi, tačiau itin geros širdies, labai dosni, tikra savo darbo profesionalė, savo gyvenimą paskyrusi vaistiniams augalams tyrinėti. Prisimintas mokslininkės posakis: „Nėr negydančių žolynų, tik atatikt reikia.“ Vyko dokumentinio filmo „Dr. E. Šimkūnaitė. Žolinčių takais" (režisierius  Dominykas Bliznikas) peržiūra. Skaityta ir aptarta knygelė „Pipirų žemė“, kurioje patarimai, kaip teisingai grybauti, rinkti ir vartoti prieskoninius augalus ir kt. Jauniausia popietės dalyvė Miglė sakė, tik iš šios knygelės sužinojusi apie ajerų ir pelynų naudą, linų sėklų panaudojimo būdus.

 

Informaciją pateikė

Nedzingės bibliotekos bibliotekininkė Irena Krutulienė,

Gudžių bibliotekos bibliotekininkė Vida Kielienė



 

 

bottom of page