top of page

Projektas „Čiurlionis kitaip 2023“

Antrą kartą sėkmingai įgyvendintas Varėnos viešosios bibliotekos projektas „Čiurlionis kitaip“. Projektu siekta naujai, moderniai, žaismingai ir edukatyviai pristatyti M. K. Čiurlionį visuomenei, stiprinti gyventojų, ypač vaikų, kultūrinį tapatumą su gimtuoju kraštu, įprasminti Senojoje Varėnoje gimusio menininko kūrybinį palikimą.Bendradarbiaujant su Nacionaliniu Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejumi spalio mėnesį įvyko 10 edukacijų vaikams Valkininkų, Merkinės V. Krėvės gimnazijose, Varėnos, Lazdijų ir Druskininkų viešosiose bibliotekose. Vaikai stebėjo Čiurlionio paveikslų debesis, įgaunančius netikėčiausias formas, primenančius paslaptingas pasakas, užduodančius daug įdomių mįslių, o kurdami kompozicijas, galėjo įminti ne vieną čiurlionišką paslaptį, įsižiūrėti ir pajausti M. K. Čiurlionio kūrybos procesą.

Valkininkų miestelio skvere ir Merkinės fabrike vyko muzikos ir literatūros popietės.  Aktoriai Justas Tertelis su žmona Vesta Šumilovaite-Terteliene jautriai skaitė Sofijos ir M. K. Čiurlionio laiškus, o akordeonininkas Nerijus Bakula skaitymus papildė etiudais „Čiurlionio muzika akordeonu“. Klausytojai išgirdo M. K. Čiurlionio harmonizuotas lietuvių liaudies dainų melodijas naujai – akordeono garsais.

Senosios Varėnos Mykolo arkangelo bažnyčioje, Druskininkų r. Viečiūnų ir Lazdijų viešojoje bibliotekose minėti aktoriai taip pat skaitė Sofijos ir M. K. Čiurlionio laiškus.

Projektą vainikavo komiksų leidinys apie M. K. Čiurlionio vaikystę – „Kastuko istorijos“, kuriame atsiskleidžiama neidealizuota, tikra ir daugiabriaunė, kompozitoriaus ir dailininko asmenybė. Knygelę sudaro 8 istorijos: Kastukas pro langą mėto slyvas kaimynų vaikams, pasislėpęs už krūmo baido žuvis nuo žvejojančio tėčio meškerės, moko brolius ir seseris, kaip kovoti dėl vietos prie pianino, kartu su jais keliauja į Afriką, o tapydamas šv. Roko paveikslą bažnyčiai šalia šventojo nutapo savo šunį...

Komiksas skirtas pradinių klasių vaikams. Pavaizduoti nuotykiai ras kelią į žmonių, turinčių intelekto ir skaitymo sutrikimo negalią, širdis.

Pasakojimus komiksui atrinko, pritaikė ir iliustravo dailininkė, Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus ekskursijų ir edukacijų vadovė Dalia Bieliūnaitė.

Komiksas išsiųstas Lietuvos savivaldybių viešosioms bibliotekoms, padovanotas Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokyklos ugdytiniams, Varėnos rajono mokyklų pradinių klasių vaikams. Komiksą galima įsigyti Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune ir jo padalinyje Druskininkuose, M. K. Čiurlionio namuose Vilniuje.

Projektą „Čiurlionis kitaip“ finansavo Lietuvos kultūros taryba ir Varėnos rajono savivaldybė.


Varėnos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus bibliotekininkė Indrė Siaurusiavičienėbottom of page