Daugiamete tradicija tapo Puodžių kaimo bendruomenės ir bibliotekos organizuojamas renginys, skirtas Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai „Na tai kas, kad smilkiniai žili“. Kaimo seniūnaitė Genovaitė Antanavičienė ir bendruomenės pirmininkė Veronika Tiškevičienė sveikino vakaro dalyvius. Padėkota nenuilstančiai Jakėnų seniūnijos socialinei darbuotojai Julijai Matuizienei už rūpestį vyresniais žmonėmis, Nijolei Tarailienei už gražius žodžius, kurių ji niekada niekam negaili, Gintarui Žemaičiui, nudirbančiam daugybę darbų bendruomenės labui, Stasei Berželionienei už bibliotekai padovanotas knygas. Įteikti išskirtiniai prizai – mediniai Puodžių kaimo žemėlapiai, sukurti ir pagaminti Mindaugo ir Giedrės Antanavičių. Jų kruopštūs ir akį traukiantys darbai eksponuoti kitoje bendruomenės namų salėje. Taip pat buvo galima pasigrožėti Astos Bujienės spalvingomis deimantinėmis mozaikomis, Loretos Šarkienės įspūdingomis muilo gėlių puokštėmis. Be padėkų ir prizų neliko vasaros skaitymo iššūkio „Vasara su knyga“ dalyviai, šiemet jų buvo septyni. Dalyvius linksmino muzikos grupė „Aidas“ iš Alytaus. Netrūko linksmų dainų, šokių, žaidimų ir prizų. Šventės rėmėjas – Varėnos rajono savivaldybė.
Spalio 4 d. Marcinkonių biblioteka organizavo susitikimą su menininke Laima Dzigaite, kuri jau daugiau nei 20 metų kuria paveikslus neįprasta technika, kurią dailininkas Vaidotas Žukas yra pavadinęs „žolynų grafika“. Paveikslams naudojama gamtinė medžiaga. Darbui tinka visais metų laikais surinkti augalų lapai, žiedai, vainiklapiai, sėklos. Juos grupuodama, autorė kuria nepakartojamas kompozicijas, žavingus paveikslus. „Savo menu noriu kalbėti, kaip svarbu mylėti ir stebėti mums dovanotą nuostabią gamtą. Kuriu tik žiemą, kai gamtoje gyvybė užgęsta, mano dirbtuvėje žolynai prisikelia kitam gyvenimui“, – liudijo Laima. Menininkė kvietė apsilankyti jos įkurtoje dailės galerijoje „Žolynų kampas“ Ukmergėje. Pristačius parodą, lankytojai buvo pakviesti į „Žolynų grafikos“ dirbtuves.
Spalio 4 dieną Valkininkų bibliotekos bibliotekininkė Aurelija Blažulionienė ir kultūros centro vadovė Jolanta Molienė jau aštuntą kartą organizavo organų donorų pagerbimo akciją. Miestelio aikštėje uždegtos žvakutės – tai šviesus būdas prisiminti tuos, kurie padovanojo antrą gyvenimą kitam žmogui. Tylos minute pagerbti visi mirę organų donorai. Taip pat buvo prisiminta kraštietė Vilma Radavičienė, šios akcijos iniciatorė Valkininkuose. Dalyviai buvo skatinami susimąstyti apie pritarimą donorystei, donoro kortelės įsigijimą.
Spaliui besibaigiant į Valkininkų biblioteką vaikai rinkosi gaminti pagrindinio Šiurpnakčio simbolio – žibinto iš moliūgo. Už moliūgus renginio dalyviai dėkoja seniūnui Antanui Juknevičiui.
Spalio 4 d. Dargužių bibliotekoje paminėta Tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Skambėjo Justino Marcinkevičiaus Irutės Matažinskaitės-Lazickienės eilės. Eglė ir Ričardas Anusauskai atliko muzikos improvizacijos ir Vytauto Mačernio poezijos kompoziciją. Ričardas taip pat grojo kūrinius Michelio Legrando „Šerbūro lietsargiai“, Tomo Leiburo „Prie pasakų miesto“.
Vyko žvakių liejimo edukacija. Edukatorė Renata Valūnienė papasakojo apie bičių vašką, jo panaudojimo būdus, apibūdino spalvas, kurių spektras yra nuo baltos su gelsvu atspalviu iki geltonai rudos, kvapą – malonus, primena gėlių ar medaus aromatą. Renata iš savo šeimos bityno atsivežė, vaško ir priemones žvakėms lieti.
Spalio 5 dieną Perlojoje vyko kaimo šventė „Po rudens darbų“. Organizatorės – Perlojos bibliotekos bibliotekininkė Nijolė Krivienė ir kultūros centro vadovė Irena Stoškienė. Skambias dainas ir gerą nuotaiką dovanojo Varėnos sveikatingumo klubo „Ropė“ ansamblis „Samanėlė“ (vadovė Aldona Stramkauskienė), Druskininkų kapela „Ratnyčėlė“ (vadovas Gintaras Černiauskas), Matuizų kultūros centro humoro grupė „MTV“ (vadovė Irena Čeplikienė), dainų atlikėjas Justas Leikauskas. Mokytojų dienos proga pasveikinti mokytojai, Tarptautinės pagyvenusių žmonių dienos – kaimo senjorai. Palinkėta išminties, ištvermės, kūrybinio džiaugsmo, sveikatos ir naujų idėjų. Šventės pabaigoje visi pakviesti prie vaišių stalo.
Spalio 17 dieną Panaros bibliotekos jaunieji skaitytojai dalyvavo popietėje „Rudenėlis eina takučiu“. Skambėjo Martyno Vainilaičio eilėraštis „Rudenėlis“. Dalyviai minė mįsles apie rudenį, piešė medžių lapus, iš rudeninių lapų kūrė įvairius darbelius, kuriais papuošė biblioteką.
Dubičių bibliotekoje skaitytojai vaikai minėjo Pasaulinę obuolio dieną. Jie sužinojo ne tik įdomiausių faktų apie obuolius, bet apie jų naudą žmogaus organizmui. Liaudies išmintis byloja: „Obuolys per dieną sveiką padaro kiekvieną“, „Obuolys į namus – liga iš namų“, todėl šio gėrio reikia turėti ir žiemą. Vienas iš obuolių atsargų ruošimo būdų yra džiovinimas: vaikai pjaustė obuolius skiltelėmis ir jas vėrė ant siūlo, o parsinešę į namus padžiaus ant karštos krosnies. Rimtai padirbėję, šoko obuolių šokį, minė mįsles, skaitė patarles ir sprendė matematines užduotis, sprendė kryžiažodžius. Vyko lietuvių pasakos „Aukso obelėlė“, Vytauto V. Landsbergio knygos „Obuolių pasakos“ ištraukų garsiniai skaitymai.
Spalio 31 dienos rytmetį Nedzingės bibliotekos jaunieji lankytojai dalyvavo žvakių liejimo edukacijoje. Bibliotekininkė Irena Krutulienė papasakojo apie bičių vaško, medaus, pikio naudojimą žmogaus poreikiams, pramonėje ir medicinoje. Technologijų mokytoja Eglė Cickevičienė mokė paruošti knatą, išlydyti vašką ir lieti žvakes. Pagamintas žvakes vaikai nutarė uždegti ant artimųjų kapų per Vėlines.
Tos pačios dienos popietę Tolkūnų kaimo bendruomenės namuose bibliotekininkė Irena Krutulienė ir bendruomenės pirmininkė Dovilė Pinevskienė organizavo popietę mažiesiems gyventojams. Vaikai klausėsi patarlių, pasakų, padavimų apie velnius ir raganas, minė mįsles, žaidė žaidimus, gamino moliūgų žibintus, kuriais papuošė bendruomenės kiemą.
Lapkričio 6 dieną Krivilių biblioteka kvepėjo kava, cinamonu, obuoliais, vanile, šokoladu. Dalyviai atsinešė savo keptų pyragų, nes šią dieną Lietuvoje minima Pyragų diena. Kviečiama kepti pyragus, dalintis ne tik gardžiu kąsneliu, bet ir gerumu, atjauta, supratingumu, aukoti tiems, kuriems reikalinga parama. Ši graži tradicija Krivilių bibliotekoje puoselėjama jau trečius metus. Šiemet, bendruomenės nariams paaukojus 85 eurus, finansinė parama skirta Lietuvos vaikų vėžio asociacijai.
Taip pat pasidžiaugta skaitytojais, dalyvavusiais skaitymo iššūkyje „Vasara su knyga“. Šešiolikai skaitytojų, įveikusių skaitymo varžytuves, įteikti diplomai ir atminimo ženkliukai.
Informaciją pateikė:
Krivilių bibliotekos bibliotekininkė Vera Tiškevičienė,
Marcinkonių bibliotekos bibliotekininkė Rūta Sakalienė,
Valkininkų bibliotekos bibliotekininkė Aurelija Blažulionienė,
Dargužių bibliotekos bibliotekininkė Rimutė Gudonienė,
Perlojos bibliotekos bibliotekininkė Nijolė Krivienė,
Panaros bibliotekos bibliotekininkė Nijolė Česnulevičienė,
Dubičių bibliotekos bibliotekininkė Regina Lukoševičienė,
Nedzingės bibliotekos bibliotekininkė Irena Krutulienė,
Krivilių bibliotekos bibliotekininkė Zita Varanavičienė