top of page

Rišame vantas

Birželio 20 dieną į Krivilių bibliotekos kiemelį bibliotekininkė Zita Varanavičienė sukvietė pirties mėgėjus į vantos rišimo pamoką. Pirties mėgėjai žino, jog pirties karalienė – vanta. Pirtininkai vasarą stengiasi pertis šviežiai surištomis vantomis, bet juk vantų reikia ir žiemai pasiruošti.

Senoliai vantas paprastai rišdavo nuo Sekminių iki Žolinių. Sakoma, jog geriausias metas ruoštis šaltajam metų laikui – kai mėnulis jaunas arba eina link pilnaties. Mėnuliui pilnėjant, augalų lapuose bei žieduose susikaupia daugiau energijos. Populiariausios yra beržinės vantos, kurioms rišti geriausias metas iki Joninių. Be beržinių vantų, rišamos ir ąžuolinės, liepų, obelų, lazdynų, ievų, klevų, drebulių, šermukšnių. Į vantas galima įdėti įvairiausių žolynų: čiobrelių, ramunėlių, pelynų, jonažolės, mėtų, dilgėlių ir kt. Sakoma, vantos turinčios ir gydomųjų savybių: sergant reumatu, bronchitu, sloga ir kt.


 Vantų rišimo ir pirties paslaptimis pasidalinti sutiko Petras Parafinavičius iš Vydenių ir kriviliškis Kęstutis Varanavičius. Jie parodė kelis vantų rišimo būdus, mokė, kaip tinkamai paruošti šakeles, kaip, nenaudojant siūlo, jas surišti karklo vytele, kaip tinkamai vantas laikyti. Vantų rišimo sumanymas sudomino net ir vaikus. Po valandos kruopštaus darbo dalyviai, susirišę po kelias vantas, džiaugėsi savo darbu.

 

Krivilių bibliotekos bibliotekininkė

Zita Varanavičienė 

bottom of page