top of page

Sigito Gedos veidai

.......... Dabar norėčiau būti savim. Žiauriu, tamsiu, negailestingu. Bejėgiu, sergančiu, tauriu. Mirštančiu ir atgimstančiu. Tam, kad gyvenčiau.


Iš eilėraščio „20 prisipažinimų“

Geda, Sigitas. Mamutų tėvynė: Eilėraščiai. – Vilnius: Vaga, 1985.Šių metų vasario 4 d. vienam reikšmingiausių Lietuvos poetų – Sigitui Gedai – būtų sukakę aštuoniasdešimt. Šia proga gegužės 4 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje atidaryta fotografijų paroda „Sigito Gedos veidai“. Joje – įvairių laikotarpių poeto veidai, kuriuos įamžino Antanas Sutkus, Algimantas Aleksandravičius, Romualdas Rakauskas, Romualdas Pozerskis, Ramunas Danisevicius, Arūnas Baltėnas, Artūras Kulikauskas, Algimantas Kunčius, Algimantas Žižiūnas, Ona Pajėdaitė ir kiti fotografai.


Nuotraukose – poetas su šeima namų aplinkoje, tėvo sodyboje, įvairiuose renginiuose, su kolegomis. Parodos sumanytojas ir kuratorius Tomas Ivanauskas atkreipė dėmesį, jog fotografijose matyti, kad kiekvienas autorius stengėsi užfiksuoti ne tik S. Gedos veidą, bet labiau jo sielą, kurioje snaudė ugnikalniai, plaukiojo žuvys, skraidė paukščiai, meilė kiekvienam gyvam sutvėrimui maišėsi su amžinu pasaulio chaosu.


Taip pat T. Ivanauskas paminėjo, jog S. Gedai labai patiko M. K. Čiurlionis ir jo kūryba, todėl labai simboliška ir džiugu, kad fotografijų parodos kelionė po Lietuvą prasideda būtent Čiurlionio gimtinėje – Varėnoje.


Susirinkusieji turėjo progą ne tik pamatyti eksponuojamas fotografijas, bet ir išgirsti šmaikščius Sigito Gedos pasisakymus fotografo Arūno Kulikausko sukurtame trumpame video „Sigitas Geda / Apie kvankt“, pasiklausyti S. Gedos eilių, kurias skaitė Varėnos literatų klubo „Jievaras“ narė I. Malmygienė ir parodos kuratorius T. Ivanauskas bei apžiūrėti spaudinių parodą „2023-ieji – Sigito Gedos metai“ Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (I aukšte).


Fotografijų paroda Varėnos viešojoje bibliotekoje (II aukšte) veiks iki gegužės 24 d.

Nuo gegužės 26 d. paroda bus eksponuojama Marcinkonyse.


Kviečiame apsilankyti!

bottom of page