top of page

Sodų gimimas ir žydėjimas

Rugsėjo 13d. Naujųjų Valkininkų bibliotekoje pristatyta tautodailininkės Marijos Liugienės šiaudinių sodų paroda.

Parodos autorė Marija Liugienė jau 40 metų riša sodus. Ji pasakojo apie surengtas sodų rišimo stovyklas, plenerus, paskaitas, seminarus, parodas ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje, apie sodų gimimą ir žydėjimą. Rodė vaizdo medžiagą apie šiaudinių sodų rišimo ypatumus.


Pasak tautodailininkės, senosiose Lietuvos sodybose XIX a. pabaigoje–XX a. pirmojoje pusėje buvo gyvas, gražus paprotys – virš stalo, prie kurio susirenka šeimynykščiai, palubėje kabinti iš javų šiaudų išnarstytus sodus su besisupančiais juose paukščiais, saulelėmis, žvaigždelėmis ir žmogaus gyvenimu. Šie trapūs, trumpaamžiai šiaudiniai dirbiniai švyti auksu, dailiais geometrijos tūriais, savo sūkuriavimu skleidžia gerą energiją ir kelia žvilgsnį aukštyn.


Nors šiaudų sodai žmogaus gyvenime nebeturi ankstesnės apeiginės paprotinės paskirties, namų interjeruose tebemėgstami, tebekabinami, dovanojami vienų kitiems per virsmo šventes: vestuves, jubiliejus, kūdikiui gimus, per krikštynas. Besisupantis subtilus grožis, sukurtas kantrių rankų, šiaudų sodas į namus atsineša savo baltą burtą – darnos, sėkmės, sugyvenimo linkėjimą šeimos padangei.


Naujųjų Valkininkų bibliotekos bibliotekininkė

Ramunė Juknevičienė

bottom of page