top of page

Sofija Vainilaitienė

Tekstilininkė, grafikė, poeto Martyno Vainilaičio kūrybos puoselėtoja, vaikų literatūros populiarintoja, skaitymo ir kūrybos skatintoja, vaikų meninės kūrybos festivalio Susitikimas Ežio dvare iniciatorė ir globėja.

Sofija Vainilaitienė (Vasilenkaitė) gimė 1928 m. spalio 13 dieną Tauragės apskrityje. 1951–1957 m. studijavo tekstilę Valstybiniame dailės institute. Trečiame kurse susidomėjo grafika, pradėjo dirbti šioje dailės srityje. Nuo 1967 metų sukūrė iliustracijas 22 knygoms. Iliustravo P. Cvirkos, J. Degutytės, A. Puišytės, V. Valsiūnienės, S. Nėries, E. Selelionio, L. Žitkevičiaus, S. Maršako kūrinius, o knygų M. Vainilaičio „Ežio namas“, E. Mieželaičio „Neringa“, M. Sluckio „Skrido bitė vakarienės“ iliustracijos įvertintos įvairiais apdovanojimais. Piešiniai aiškūs, dekoratyvūs, spalvingi, lyriškos nuotaikos.

Poetas Albinas Bernotas pasakojo, kad jo draugas Martynas Vainilaitis, pamatęs išleistą savo poezijos rinkinį „Vyturiai palydi plūgą“, buvo taip sužavėtas piešiniais, jog panoro susipažinti su juos sukūrusia dailininke S. Vasilenkaite. Vėliau ji tapo poeto žmona.


Autorine technika reljefinius kilimus kuria nuo 1971 m. Menininkės kilimai – monumentalūs, išreiškiantys gilią mintį. Dalis jų – tapybiški, spalvoti, dalis – santūrūs, dvispalviai, su šešėliniais perėjimais iš šviesos į tamsą. Nuo 1957 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje; individualios Vilniuje (1974, 1979, 1997, 1999, 2011), Plungėje (2014). S. Vainilaitienės autorinė kilimų paroda buvo surengta ir Varėnoje (2009).


Dailininkė Sofija Vainilaitienė yra ne tik žinoma ir aktyvi Martyno Vainilaičio kūrybos puoselėtoja, bet ir vaikų literatūros populiarintoja, skaitymo ir kūrybos skatintoja. Varėnos viešosios bibliotekos kolektyvo ir S. Vainilaitienės aktyvus bendradarbiavimas prasidėjo 2006 m., kuomet mirus M. Vainilaičiui, imtasi vykdyti bendrus projektus, skirtus poeto kūrybinio palikimo puoselėjimui ir sklaidai. 2006 m. pabaigoje Varėnos viešosios bibliotekos darbuotojai, siekdami įamžinti kraštiečio vaikų poeto atminimą bei skatinti vaikų skaitymą, parengė ir pateikė Kultūros ir sporto rėmimo fondui projektą „Vaikystės žemėje: Martyno Vainilaičio muziejaus ir skulptūrų parko įkūrimas Vaitakarčmio kaime“. Sodyba – muziejus tapo atvira visiems lankytojams, į kurią, suderinę laiką, gali atvykti visi norintys. S. Vainilaitienės ir Varėnos rajono savivaldybės bendradarbiavimo dėka įsteigta literatūrinė M. Vainilaičio premija už kūrinį mitologijos tema.


S. Vainilaitienė už rūpestingą Martyno Vainilaičio kūrybos sklaidą, savo kūrinių parodas Varėnoje, už vaikams dovanotas knygas, vaikų skaitymo skatinimą ir literatūrinių krašto tradicijų kūrimą yra apdovanota Varėnos rajono savivaldybės kultūros premija ir kultūros ir meno tarybos ženklu „Sidabrinė bitė“. 2018 m. Varėnos rajono savivaldybės garbės ženklas „Už nuopelnus Varėnos kraštui“ įteiktas menininkei Sofijai Vainilaitienei. 2021 m. už nuopelnus populiarinant vaikų literatūrą ir skaitymą dailininkei Sofijai Vainilaitienei įteikta Vaikų literatūros premija už meninės kūrybos mitine tematika sklaidą bei jaunųjų skaitytojų kūrybinio prado ugdymą.

bottom of page