top of page

Susitikimas su #fainiausios pasauly močiutės anūke


Gegužės 9 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje vyko susitikimas su LRT žurnalistėmis, radijo ir televizijos laidų vedėjomis Živile Kropaite-Basiule ir Aiste Plaipaite, kurio metu pristatyta Živilės knyga ,,#fainiausia pasauly močiutė: anūkė klausia apie karus ir sąžinę.“ Tai – partizanų ryšininkės ir politinės kalinės Onos Butrimaitės-Laurinienės istorija, kurią Živilė pasakoja iš nepriklausomoje Lietuvoje išaugusio žmogaus perspektyvos.


„#FainiausiaPasaulyMočiutė nėra knyga vien apie mano močiutę. Tai bandymas, per vieną konkretų pavyzdį, papasakoti 20 amžiaus vidurio Lietuvos istoriją, kuri, ypač šiomis dienomis – svajojame, kad niekada nepasikartotų“ – sakė Živilė Kropaitė-Basiulė.


Autorė prisiminė, kad būdama 13 metų, vasarodama pas močiutę Kaniūkų kaime, pirmą kartą užrašė jos prisiminimus, kurie jai tada dar buvo nesuprantami. Laikui bėgant viskas keitėsi, ji užaugo ir kitomis akimis pažvelgė į močiutės patirtus išgyvenimus. Pradėjus dalintis močiutės pasakojimais socialiniuose tinkluose ir pastebėjus žmonių susidomėjimą, kilo mintis, visas istorijas perkelti į knygą. Todėl aukštaitiškai užrašyti trumpi, šmaikštūs dialogai knygoje tampa atsvara dramatiškoms istorijoms iš močiutės gyvenimo: anksti neteko tėvo, sovietai išvarė iš namų, broliai išėjo į partizanus ir vienas po kito žuvo. Dėl ryšių su partizanais Ona Butrimaitė buvo suimta, kalinta ir ištremta.


Živilė pasidalino ypatingais, liūdnais, kartais net tragiškais, močiutės papasakotais prisiminimais, bet pabrėžė – „neįtikėtina, kad išgyvenusi pačius baisiausius dalykus, ji sugeba juos papasakoti be jokios pagiežos net patiems žiauriausiems kankintojams“.

Ne ką linksmesnę istoriją papasakojo ir Aistė Plaipaitė, kurios senelis Pranas Plaipa buvo nuteistas už antitarybinių atsišaukimų rašymą, jų platinimą ir išvežtas kalėti į Intą.


Susitikimo metu Aistė Plaipaitė klausytojus džiugino savo kūrybos dainomis bei kartu su Živile atliko mėgstamiausią močiutės kūrinį „Mėnulis tikras tėvas jo“, Andriaus Kulikausko kūrinį „Ateina Dievas“ ir ukrainiečių liaudies dainą.


Žurnalistės pasiūlė klausytojams užrašyti savo tėvų, senelių, protėvių istorijas, kol dar yra, kas jas mena, kol gyvi liudytojai. „Mylėkim Lietuvą, vertinkim savo šeimas ir artimųjų prisiminimus.“ – užbaigdamos susitikimą palinkėjo Živilė ir Aistė.


„Netradicinių pamokų“ projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Varėnos rajono savivaldybė.Vaiva Miškinė

Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja
bottom of page