top of page

Tautinė juosta

Vasario 23 dieną Panočių bibliotekoje vyko tautinių juostų audimo edukacija. Šio seno lietuviško amato mokė kraštietė audėja Stasė Paulaitienė. Austi juostas ji išmoko dar mokykloje  per darbų pamokas. Prasidėjus Lietuvos atgimimo laikotarpiui, audėja, nusiėmusi nuo aukšto stakles, jai pagamintas Krivilių pagrindinės mokyklos darbų mokytojo Vytauto Karlono, labai greitai atgamino, ką buvo išmokusi. „Rankos pačios darė“ – džiaugėsi Stasė.  Prieš ketverius metus, dirbdama Baltarusijos lietuvių Rimdžiūnų vidurinėje mokykloje, su malonumu perteikė šį amatą vaikams.


Bibliotekos lankytojus mokė austi „parinkcines“ juostas. Audėja parūpino siūlais apmestas audimo staklytes su šaudyklėmis, paruošė ornamentus, papasakojo, koks ilgas ir sudėtingas yra pasiruošimo darbas. Šios edukacijos užduotis – nusiausti juostos pradžią ir pradėti ornamentą. Daug kruopštumo reikėjo, kol išmokė pakeisti nytis, reikėjo sekti, kad kraštas būtų lygus, juostos plotis – vienodas. Kiekvieną ataudą reikėjo prispausti (primušti) medine lentele. Po geros valandos kruopštaus darbo, Stasė pasiūlė pradėti austi ornamentą. Ji perspėjo, kad labai svarbu būti atidiems ir nedaryti klaidų, jeigu padarysi klaidą ausdamas – turėsi viską ardyti ir taisyti. Nebuvo lengva išmokti vienus siūlus nuleisti į apačią, o reikalingus iškelti iš apatinių nyčių į viršų. Ne taip greit, pasimatė išausto ornamento dalelė. Tik pabandžius austi, įmanoma įsivaizduoti, kiek kantrybės, laiko, atidumo, žinių ir noro reikia norimam rezultatui pasiekti.


Renginio dalyviai dėkoja Stasei Paulaitienei už mokymus ir  už galimybę edukacijos dalyviams įsigyti stakles, kad  išmoktų ne tik austi, bet ir apmesti siūlus, paruošti stakles audimui, tęsti lietuvišką juostų audimo tradiciją.

 

Panočių bibliotekos bibliotekininkė

Rimutė Antuchevičbottom of page