top of page

Tomas Vaisieta

(1933–2018)

Aktorius.

Gimė 1933 metais rugsėjo 22 d. Varėnos rajone, Norulių kaime (Merkinės parapija), motinai besisvečiuojant pas savo tėvus.


Kadangi seneliams atrodė „bloznas“, tą pačią dieną ir pakrikštijo Merkinės bažnyčioje. Taigi gimtinė Noruliai, o tėviškė - Perloja. Čia prabėgo vaikystė ir jaunystė.

Baigęs Nedzingės vidurinę mokyklą, įstojo į Vilniaus valstybinę konservatoriją, Teatrinį fakultetą. 1954 m., jį baigęs, gavo aktoriaus specialybę liudijantį diplomą ir 1958 m. pradėjo dirbti Vilniaus akademiniame dramos teatre aktoriumi.


Jau pirmasis sezonas parodė, kad ant jo pečių galima krauti pagrindinius vaidmenis - paneš. Taigi režisieriai P. Juknevičius, J. Rudzinskas, H. Vancevičius, A. Lapėnas, J. Vaitkus, K. Kymantaitė ir kiti skyrė vaidmenis vieną už kitą sunkesnius, vieną už kitą įdomesnius: Horacijaus (Šekspyro „Hamletas“), Nepažįstamojo (Lermontovo „Maskaradas“), Sergejaus (Arbuzovo „Tai buvo Irkutske“), Skirgailos (Krėvės „Skirgaila“), Švitrigailos (B. Sruogos „Milžino paunksmė“), Jokobo (Sobolio „Getas“), Islajevo (Turgenevo "Mėnuo kaime“) ir daugelį kitų. Sukurta nemažai vaidmenų teatre, radijuje, televizijoje ir kine.


Nuo pirmų aktorystės dienų nesitenkino tuo, ką duoda režisieriai, laisvu nuo repeticijų ir spektaklių metu rengė literatūrines programas, koncertavo, dalyvavo skaitovų konkursuose. Turi kelių konkursų laureato diplomus, bet pats brangiausias - K. Donelaičio skaitovų konkurso diplomas, iškovotas 1963 m.


Prasidėjo ir skaitovo koncertinė veikla. Parengė keletą programų pagal mūsų literatūros klasikų ir dabartinių autorių kūrinius: „Ai būdavo, būdavo...“, „Rex", „Sveikinu žemę“, „Kad vaikų vaikai atmintų“, „Stebuklingas žiburys“, „Visais šventais šventa“ ir kt., su kuriomis išvažinėjo visą Lietuvą. Su pasisekimu koncertavo (du kartus) JAV, Kanadoje, Maskvoje, Nižnij Novgorode ir kt. miestuose.


Per savo kūrybinį amžių surengė per 2000 koncertų, kurių didžioji dalis skirta Lietuvos kaimo žmonėms, nes kaimo žmonių dvasia, jų džiaugsmai ir vargai labai gerai žinomi ir suprantami.


Visais sukauptais dvasiniais lobiais su džiaugsmu dalijasi su nuoširdžiausiu, betarpiškiausiu žiūrovu ir klausytoju - kaimo žmogumi.

Mirė 2018 m. lapkričio 21 d.

bottom of page