top of page

Vaikams apie Steponą Darių ir Stasį Girėną

Šiemet sukako 90 metų nuo legendinių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žūties. Ta proga Dubičių bibliotekos bibliotekininkė R. Lukoševičienė, kultūros centro direktorė V. Šlavenec ir kaimo vaikai apsilankė Krokšlio kaime, kuriame prieš 90 metų buvo pagerbti iš JAV su lėktuvu Lituanica pakilę, Atlantą perskridę ir Vokietijoje žuvę lakūnai.

1933 m. kaimas jų garbei pasodino du ąžuolus, vėliau pastatė paminklą, Baublį, stogastulpius bei iš ąžuolų išdrožtą S. Dariaus ir S. Girėno skulptūrą. Ji sukurta iš tų pačių 1933 metais jų garbei pasodintų ąžuoliukų, kuriuos nulaužė 2010 metais pro kaimą praūžusi galinga audra. Skulptūros viršuje sukasi mažas lėktuvėlis – simbolinė Lituanika ir liudija, jog šiame kaime lietuviškumo, patriotizmo dvasia bus gyva amžinai, ji keliaus iš kartos į kartą. Stogastulpyje su varpu viršuje yra išraižytas užrašas: „Skambink per amžius vaikams Lietuvos, kad laisvės nevertas, kas negina jos.“ Stogastulpio ir skulptūros autorius Antanas Česnulis, o Krokšlys jo gimtasis kaimas. Krokšlio gyventojai sukūrė ir dainą apie šiuos didvyrius.


Prie S. Dariui ir S. Girėnui skirtų atminties ženklų pasakojome vaikams apie lakūnų vaikystę, mokslus, sportą ir didelį norą perskristi Atlantą. Į skrydį lakūnai pasiėmė tik geriamo vandens indą, kavos termosą, 6 sumuštinukus, indelį sutirštinto pieno, 2 kg vaisių, kelias šokolado plyteles ir škotiškos degtinės. Kadangi lėktuvas ir taip buvo perkrautas kuru ir tepalais, taupydami vietą ir svorį lakūnai neėmė nei radijo įrangos, nei parašiutų. Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydis buvo nacionalinis įvykis. Lakūnų nusileidimo Kauno oro uoste laukė maždaug 25 tūkstančiai žmonių. Jie skrido apie 250 km/val. greičiu. Skrydžio metu dar gabeno krovinį – paštą. Tai buvo pirmasis pasaulyje transatlantinis oro pašto siuntinys. Iki lėktuvui sudūžtant jų skrydis truko apie 37 val. 11 min. Nelaimę lėmė lakūnų nepakankamas pasirengimas ir blogos oro sąlygos. Ant Puntuko akmens iškalti S. Dariaus ir S. Girėno bareljefai bei jų testamento žodžiai lietuvių tautai. Jų palaikai dabar ilsisi Kaune.


Šis skrydis svarbus ir pasaulio aviacijos istorijai. Tuo metu tai buvo antras pagal įveiktą atstumą be nusileidimo (6411 km.) skrydis pasaulyje.


Dubičių bibliotekos bibliotekininkė

Regina Lukoševičienė


bottom of page