top of page

Vienos Mergežerio šeimos istorija

Vasario 22 dieną Varėnos viešojoje bibliotekoje lankėsi Darius Skramtai. Jis – profesionalus muzikas, dirigentas, pedagogas, dabar turintis verslą, visiškai nesusijusį su muzika, išbandęs daugybę veiklų, įdomių hobių, vis dar ieškantis ir priimantis naujus iššūkius. Viešnagės metu papasakojo apie naują patirtį – filmo „Marija“ sukūrimą.


Viskas prasidėjo žmonai Indrei padovanojus filmų scenarijų rašymo kursus. Darius aprašė močiutės, gyvenusios Mergežerio kaime, šeimos istoriją. „O močiutė dažnai pasakodavo apie pokarį, šeimą, žuvusį sutuoktinį, kaip teko ieškoti jo kūno, kaip ji su trimis dukromis po netekties vargingai gyveno – šeima buvo ištremta į Suvalkiją ir dešimt metų ten išgyveno... Be to, visą laiką turėjo slėpti faktą, kad vyras žuvo miškuose – tais laikais partizanai buvo vadinami banditais. Visą laiką šeimą persekiodavo žuvusio tėvo šešėlis. Močiutės papasakota istorija nuolat gyva mūsų atsiminimuose“, – liudijo svečias. Scenarijui panaudoti Mergežerio kaimo gyventojų liudijimai, Lietuvos ypatingojo archyvo bylų medžiaga.

Įdomus Dariaus pasakojimas ir apie patį filmo kūrimą. Jis ėmėsi filmo neturėdamas nei finansavimo, nei aktorių, nei sodybos, nei reikalingų daiktų, drabužių. Vaidmenų atlikėjais tapo šeimos nariai, vaikai, Mergežerio kaimo bendruomenė. Nuostabą kėlė Mergežerio gyventojos Rasos Zapolskaitės, pagrindinės filmo herojės, panašumas į močiutę Mariją. Vis gi prireikė profesionalus operatorius – Laurynas Lukoševičius, susipažinęs su scenarijumi, iškart ėmėsi darbo, davė profesionalių patarimų, pasiūlė šiam reikalui skirti savo savaitgalius. Atsirado ir autentiška sodyba, arklys, buities rakandai ir darbužiai, atitinkantys laikmetį. Paramą suteikė Varėnos rajono savivaldybė, privatūs asmenys, niekas neprašė atlygio už darbą. Kalba taip pat turėjo atitikti laikotarpį, todėl filme kalbama tik dzūkiškai, kai kam iš aktorių teko mokytis šios tarmės.

Vyko filmo peržiūra. Mintinis pasidalijo Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta. Mero gimtinė yra minėtas Mergežerio kaimas ir jam yra žinoma Marijos ir kitų šeimų istorijos, džiaugtųsi, jeigu filmas sudalyvautų neprofesionalių, trumpametražių filmų festivalyje.


Varėnos VB Informacinių išteklių skyriaus

bibliotekininkė Daiva Armonienė
bottom of page