top of page

Vygandas Čaplikas

Tūkstantmečio žmogus, profesorius, socialinių mokslų daktaras, Etninės kultūros globos tarybos prie LR Seimo narys ekspertas, Dzūkijos etninės kultūros globos tarybos narys, dabartinis galerijos „Andeinė“ Rudnelės kaime savininkas, Gražinos Didelytės kūrybinių teisių paveldėtojas, jos darbų skleidėjas, atminimo puoselėtojas.

V. Čaplikas gimė 1938 m. gegužės 2 d. Jurbarke. 1947–1958 m. mokėsi Panevėžio 2–ojoje darbo jaunimo vid. mokykloje, 1961–1966 m. studijavo VU Ekonomikos fak. (prekybos spec.), 1970–1973 – VU aspirantūroje, 1985–1986 – VU doktorantūroje.

Nuo 1999 metų – nepriklausomas regioninės politikos ekspertas. Nuo 2009–ųjų – su bendraautoriais rengia Dainavos (Dzūkijos) kultūrinės plėtros strateginę programą. V. Čaplikas buvo I–ojo (1995) ir II-ojo (2003) Dainavos kultūros kongreso organizavimo iniciatorius.


Vienas iš svarbiausių V. Čapliko veiklos barų yra Gražinos Didelytės kūrybinio palikimo išsaugojimas. V. Čaplikas – galerijos „Andeinė“ Rudnelės kaime savininkas, Gražinos Didelytės kūrybinių teisių paveldėtojas, jos darbų skleidėjas. Tai jo dėka po G. Didelytės išėjimo Anapilin, išėjo keturios knygos. Pirmoji – „Gražina Didelytė mūsų atminty“ (2008). Joje amžininkų, draugų, bičiulių atsiminimai apie dailininkę ir pluoštas jos darbų, ekslibrių. Antroji – „Atgimimo ąžuolynas ir ąžuolų dailininkė“ (2009) – apie Tautos ąžuolyną ir dailininkės darbus, susijusius su ąžuolais. Trečioji – „Andeinė–Dainavos girios galerija“ (2011). Knyga pasakoja apie pačios didžiausios dailininkės svajonės įgyvendinimą – galerijos įkūrimą, apie jos gamtinį tikėjimą, tolesnę darbų sklaidą. Ketvirtoji – „Dainavos klodai: tarp ledynmečio ir dabarties“ (2013). Pirmoje šios knygos dalyje pristatomas dailininkės Gražinos Didelytės keturiasdešimties kūrinių ciklas su paveikslų komentarais lietuvių ir anglų kalbomis. Šio kūrinių ciklo įkvėptas ir juo remdamasis, prof. Vygandas Čaplikas parengė Dainavos krašto istorinės raidos apžvalgą bei vaizdinę medžiagą, kurią publikavo antroje ir trečioje knygos dalyse. Skaitytojus tikrai domina tokia šios knygos turinio ir sandaros įvairovė, meno bei istorinio teksto jungtis.

Jau yra susidaręs Gražinos Didelytės gerbėjų ratas, kurie žino ir niekad nereikia priminti ir kviesti, kad G. Didelytės atminties ir galerijos ANDEINĖS diena yra rugsėjo mėnesio paskutinis šeštadienis. Kasmet tai dienai yra parenkama kas nors ypatingesnio iš dailininkės gyvenimo ar jos kūrybos. Kaip antai, G.Didelytės kūriniai skirti suomių epui KALEVALA, dailininkės kelionės , G. Didelytės muzikinis pasaulis jos knygų iliustracijose. O praėjusiais metais – rugsėjo 30 d. buvo pristatyta Kovo11-osios Akto signataro Juliaus Beinorto knyga „Mūsų žygis Simono Daukanto taku“, nes G. Didelytė dalyvavo 1975 metais, tuomet nelegaliame žygyje per Lietuvą nuo Daukanto gimtinės iki Vilniaus universiteto. Kelyje piešė dienoraštį, jo piešinius J. Beinortas ir panaudojo savo knygoje. Renginyje dalyvavo beveik pusšimtis to ypatingo žygio dalyvių.

V. Čaplikas yra kas keli metai rengiamo seminaro „Ąžuolas Lietuvoje ir Europoje‘‘ iniciatorius. Seminarai buvo surengti žymiose ąžuolų augimvietėse: Atgimimo ąžuolyne J. Basanavičiaus tėviškėje Ožkabaliuose, Kaune, Vilniuje, Kėdainiuose. Vygando Čapliko nuomone „labai tiktų tokį seminarą surengti ir didžios ąžuolų gerbėjos Gražinos Didelytės sodyboje, juk joje ir aplinkumoje auga ypatingi žemyninių kopų ir smėlynų ąžuolai. Be to, šiemet G. Didelytei sukaktų 8O metų – gera proga.“

bottom of page