top of page

Žiema, žiema, bėk iš kiemo!

Užgavėnės tradiciškai švenčiamos likus septynioms savaitėms iki Velykų ir simbolizuoja žiemos pabaigą. Pagrindiniai šventės akcentai – persirengėliai su kaukėmis, įvairūs žaidimai, pokštai, tradicinė Kanapinio ir Lašininio, žyminčių žiemą ir pavasarį, kova. Morės – žiemos dvasios deginimas, žiemos „varymas iš kiemo“.Antradienį Panočių paplūdimyje iš pat ryto buvo sukrautas Užgavėnių laužas, virš kurio iškilo gražuolė Morė. Panočiškiai kartu su dubičiškiais triukšmingai pradėjo švęsti Užgavėnes. Klegėjo tradicinis Užgavėnių maskaradas, kuris šiemet tapo romantiška trijų senmergių vestuvių švente. Kokios vestuvės be čigonų, gydytojų, žydų, laumių. Su gardžiais prinaskais mus aplankė garbingi svečiai – Seimo narys Juozas Baublys su patarėja Rasa Tamuliene. Jaunikiai rinkosi sau tinkančias merginas išbandydami nuotakų vikrumą, taupumą, apsukrumą. Vyko nuotakų varžytuvės. Jaunikiai rinkosi – panočiškiai džiaugėsi, kad neliko nė vienos senmergės.


Į šventę su trenksmu įvirto Kanapinis su Lašininiu. Neapsėjo jie be dvikovos. Šeimininkai paprašė taikiai susitarti ir išbandyti jėgas rungtyniaujant. Pralaimėjęs dvikovą Lašininis šaukėsi daktarų pagalbos ir buvo izoliuotas ilsėtis iki kito mėsėdžio. Kanapinis ragino susirinkusius linksmintis, šokti, dainuoti, pokštauti, žaisti įvairius žaidimus. Perskaitęs įsakymą, kurį dalyviai pasižadėjo septynias savaites vykdyti, išdalino atsineštas skiedras, į kurias visi sudėjo blogas mintis, negerus poelgius, pyktį, pavydą, pagiežą. Sudegė Morė, o su ja ir visi negeri darbai. O kad nieks neliktų paskutiniąją mėsiedo dieną alkanas, virtuvės šeimininkės prikepė visą kalną skanių blynų, atsirado ir lašinių, dešrų, skilandžių. Muzika dar netilo, šokome ratelius, dainavome, džiaugėmės gražia bendryste.


Organizatoriai: Panočių bibliotekos bibliotekininkė Rimutė Antuchevič, Kaniavos kultūros centro vadovas Algimantas Vitkus, Dubičių kultūros centro vadovė Valentina Šlavenec.


Panočių bibliotekos bibliotekininkė

Rimutė Antuchevičbottom of page